Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
14.04.2008 01:32 - За България, която е извън България
Автор: roksolana Категория: Други   
Прочетен: 2551 Коментари: 4 Гласове:
0

Последна промяна: 14.04.2008 10:57



http://frognews.bg/Frog/index.php?option=com_content&task=view&id=5161&Itemid=227


image Фондация Българска Памет направи дарение за българите в Украйна. Лично го занесоха Бойко Борисов, Петър Диков, Милев Врабевски и Радослав Точев. В същото време държавата немее за сънародниците ни вън от нея.

         Сухата статистика отброява над 3 млн българи, разпръснати по света. Адекватните за проблема държавници и обществени дейци, които точно разбират етническото название „българин”, обаче се броят на пръсти. За българите извън държавните граници управниците се сещат конюнктурно, най-често покрай някой национален празник, когато прилича да се заиграят със сантимента на онези електорални единици, които все още поназнайват българската история.

          Слава богу, има и други българи! Хора, които без излишна шумотевица и фанфари милеят за нашенците от диаспората, посещават ги, помагат им според силите си, водят ги в пра-родината, за да я опознаят и обикнат още повече, защото, колкото и чудновато да звучи, сънародниците ни от старите общности извън държавните граници са по-българи от мнозина, родени, отрасли и живеещи тук. Фондация Българска Памет е от обидно малкото независими обществени организации с много ясно определена цел – да насочи погледите към българите от диаспората, да приобщи млади хора към българската култура и националните ценности. Неин председател е д-р Милен Врабевски. Тъкмо той доведе на свои разноски през миналата есен на екскурзия из България 150 ученици от Болградската гимназия и училището на с. Криничное, Одеска област. (Българите в Украйна са една от най-многобройните наши общности, вън от България, те са потомци на масово преселили се семейства през XVIII и XIX в. след стихийни бунтове и въстания срещу турците и след неуспешните войни на Османската империя с Русия и Австрия. И до днес пазят жив езика, обичаите и българската си идентичност.) Идвайки у нас, децата от Украйна, за пръв път видели родината на праотците си, влюбили се в страната, разделили се с нея плачейки и с мечтата пак да се върнат тук.

image
 Посещение в Рилския Манастир
image
 Сълзи на раздяла

Жестът към тях не остава проява на солова акция. Сега Фондацията направи мащабно дарение, спонсорирано от адвокат Тодор Батков, от учебни помагала, енциклопедии, книги, филми, спортни екипи, телевизори, DVD система, цифрова камера, 20 сателитни чинии и приемници с предплатен годишен абонамент на български програми . . . Лично го занесоха кметът на София Бойко Борисов, главният архитект Петър Диков, д-р Милен Врабевски – председател на Фондация Българска Памет и международният секретар на ГЕРБ Радослав Точев. И пак се срещнаха с любовта, умилението и сълзите на сънародниците ни в Украйна. А нашите медии, незнайно защо го подминаха.                 

         Срещам се с председателя на Фондация Българска Памет д-р Милен Врабевски тъкмо по този повод, защото обществото не бива да си затваря очите за Своите зад граница, а политиките по отношение на тях най-сетне трябва да станат смислени и последователни.

 

интервю на Ана Кочева

- Д-р Врабевски, каква беше целта на посещението в Бесарабия?

- Тази година нашите сънародници в Бесарабия отбелязват 150 годишен юбилей от основаването на Болградската гимназия – най-старата българска гимназия, люлка на българщината повече от век, днес елитно учебно заведение с преподаване на български език. Това е един значим и благоприятен повод да бъде засвидетелствaна готовност за открита и последователна политика по отношение на българите извън пределите на Родината. Посещението ни бе свързано и с подписване на споразумение за двустранно сътрудничество между Фондация Българска Памет и Асоциацията на българите в Украйна, която чества 15 годишнина. По този повод организирахме и дарение, което е изцяло съгласувано с нуждите на училищата с преподаване на български език. Надяваме се дарението да се възприеме като жест на подкрепа и обещание за бъдещи съвместни проекти за развиване на българската култура и самосъзнание.

- А какви мотиви продиктуваха този състав на делегацията?

- През октомври 2007 заедно с международния секретар на ГЕРБ Радослав Точев организирахме под патронажа на кмета на София Бойко Борисов едноседмично посещение в България за 150 ученици от Болградската гимназия и училището на с. Криничное, Одеска област. По време на престоя им в София, кметът на столицата предостави откритата сцена в Борисова градина за изява на техните ученическите ансамбли за български народни песни и танци. В деня преди отпътуването им за Украйна децата бяха приети лично от ген. Борисов, който прояви интерес към проблемите на българите от диаспората и заяви готовност да работи в подкрепа на тяхното българско самосъзнание. Ген. Борисов лично се ангажира с дарението за бесарабските българи, което беше един поводите за неговата визита в Украйна. Официалният повод беше работна среща по проблемите на градоустройството с кмета на Одеса Едуард Гурвиц. В официалната делегация беше и главният архитект на София Петър Диков, който обеща съдействие за изграждането на Украински културен център и нова сграда за бесарабските студенти в София. В отговор на този жест от одеската община се очаква да запази сегашния статут на Всеукраинския център за българска култура.

image
 На среща с кмета на Одеса

- Защо избрахте точно Украйна и българската гимназия в Болград?

- На територията на Украйна живее най-многобройната българска популация със статут на малцинство в чужбина. Недостатъчно известен е фактът, че това са хора съхранили българското независимо от историческите превратности в региона, ревниво пазещи своят език, писменост и култура. Тук се намира и първата българска гимназия от Възраждането, чието начало е поставено през юни на 1858 г. През месец януари същата година българските първенци в Молдавия изпратили писмо с молба от името на всичко 40 колонии до княз Никола Богориди за създаването на гимназията. Гимназията е тържествено открита на 1 май 1859 г. с първи и втори гимназиален клас. Болградската гимназия е дала на България изключителни държавници-родолюбци като Александър Малинов, Димитър Греков, проф. Балан, ген. Колев, участвали в изграждането на българската държавност след Освобождението от османско иго през 1878 г. Също малко известен факт е, че това училище е първата българска гимназия в света, макар и извън границите на държавата ни. В най-ново време през 2001 г. по силата на протокол между България и Украйна, преподаването в гимназията премина на български език.

image
- Какво представлява дарението и за какво е предназначено то?

- Преди да отговоря на въпроса бих желал изразя благодарност към адвокат Тодор Батков, с чието спомоществувателство бе осъществено дарението. Решението да запълним една съществена празнина, каквато е липсата на актуално, българско медийно присъствие в ежедневието на сънародниците ни в Бесарабия се реализира с неговото решително съдействие. В тази връзка дарихме сателитни чинии и предплатени пакети за лицензирано приемане на всички български канали. По молба на Асоциацията на българите в Украйна осигурихме учебници, учебни помагала, аудиокасети с българска песни и приказки за най-малките, художествена литература, аудио и видео техника, dvd поредицата "Българите" на Пламен Петков.

- Опишете съвременната ситуация с българите в Украйна, как се чувстват те, какви са стремежите на младите, каква е връзката им с България?

- Със съжаление отбелязвам, че с всяка измината година губим все повече от тяхната любов към България. Липсата на проактивно държавническо отношение постепенно води към отслабване на емоционалната връзка, особено с по-младите. Поради незаинтересованост на ресорните институции не успяваме ефективно да привлечем младите българи от Бесарабието да продължат образованието и професионалната си реализация у нас. Тези хора наистина милеят за пра-Родината, но не можем да разчитаме само на техния родолюбив сантимент. Ситуацията в бързо-развиващите се икономики на Русия и Украйна, от една страна, и липсата на наша официална Национална стратегия от друга са важни предпоставки за постепенното отделяне на младите българи от диспората ни. Много от тях имат искрено желание да свържат живота си с България, но са възпрепятствани от тромавата административна процедура и липсата на ясен механизъм за получаване на постоянен граждански статут.

- Какъв е българският език, който носят и на който говорят?

- Автентичен, говорим български език от времето на Възраждането, изчистен от западни неологизми и обогатен с чуждици от руския. Понякога по-младите изпитват неудобство да го говорят пред нас, защото смятат, че го намираме за смешен. Лично в мен този добре съхранен диалект предизвиква дълбоко чувство на свързаност и патриотичен сантимент, който рядко изпитвам в България.

- Обвързват ли тези хора надеждите си по някакъв начин с България, какво очакват те от нашата държава?

- Очакват повече внимание от страна на българската общественост и българските институции към техните проблеми. За да се осъществи мечтата на техните деди за завръщане в Родината-майка, те се нуждаят от ясна и опростена процедура за получаване на българско гражданство, както и възможност да заживеят с радостите и проблемите на пра-Родината. За тази цел достъпът до български ТВ канали и преса е една крачка в положителната посока, тъй като интернет все още не е достатъчно достъпен в българските села. Чрез нашето дарение ние първи предоставяме такава възможност на сънародниците си в Бесарабия. Това не би трябвало да е толкова непосилно за държавната администрация, която по дефиниция е задължена да поддържа българското у нашите братя и сестри зад граница, но не е направено досега.

image

- А има ли хора, разочаровани и излъгани от институциите?

- Примерите са многобройни, основно свързани с административни проблеми сред новоприетите студенти. Проведохме неформална среща с представители на студентската бесарабска общност, която се самоорганизира активно и търси правата си. От тази година едно от изискванията за придобиване на документ за български произход, необходим за легализирането на престоя им в България, е предоставянето на нотариално заверено удостоверение за българското самосъзнание. Децата, пристигащи да учат в България, са непълнолетни, а по нашето законодателство нотариусът няма право да заверява волеизявление на непълнолетни лица в отсъствието на родителите им. Някои се принуждават да се връщат в Украйна само за един документ за да избегнат заплащането на такси за престоя си в България. Има и случаи на отказали се, тъй като таксите са непосилни за семейния бюджет на родителите им. Липсата на добра организация и административни недомислия в българските институции, както и лошата комуникация помежду им носят лош имидж за България и разочарованието сред сънародниците ни от диаспората.

- Тогава какви реални политики може и трябва да се упражняват спрямо старите български общности, извън държавните граници?

- Политиката към българските общности в чужбина трябва да бъде в синхрон с усилията за създаване на добри икономически и социални условия за качествено образование и професионална реализация на младите българи у нас. Извеждането на държавната политика спрямо българите зад граница като приоритет на изпълнителната власт е реален и възможен изход от задълбочаващата се в дългосрочен план демографската криза в България и увеличаващата се липса на квалифицирана работна ръка. Абсолютно легитимно е държавата ни да полага усилия за запазване и утвърждаване на българската идентичност и дух. Това предполага прилагането на далновидна стратегия. Държавната Агенция за българите в чужбина може да бъде преструктурирана в Агенция с национален приоритет, като пъровстепенен разпоредител с бюджетни средства за да може да координира и контролира целият спектър от дейности, касаещи желаещите да живеят в страната българи. Това включва предимно изготвяне на национална интеграционна и ремиграционна политика към българите в чужбина, осигуряване на стартови условия - работни места, социална и образователна политика и т.н. За тази цел е необходимо да се облекчат и режимите за признаване на предишни компетенции, квалификации и образователни ценз на завръщащите се българи, за адекватен преход към техния интеграционния процес.

- Разбирам, че предстои да посетите и други наши общности извън държавните граници. Трябва ли да има разлика в отношенията към българите, пръснати на различни места по света?

- Българската-гагаузката общност в Молдова. Предстои сериозна работа с помаците в България и Северна Гърция и сънародниците ни в Албания. Сега е моментът България да се намеси решително по отношение съхранение българското самосъзнание на гагаузите от Молдова и Украйна. За съжаление и там губим позиции поради дългогодишната недостатъчна заинтересованост на нашите официални власти към тях. За сметка на това Турция активно ги ухажва и вече е постигнала съществени успехи по посока интегрирането им към турската народност. Надяваме се да успеем донякъде да компенсираме това влияние. Имаме желание да превърнем в традиция посещенията на ученици от Бесарабия в България. Да посетят най-големите ни градове и културно-исторически обекти, да почиват на нашето Черноморие. Вярвам, че така можем да възвърнем патриотичния дух и обичта към пра-Родината, както и да събудим интерес да продължат образованието си у нас.

 

 

Коментари
Добавяне на нов Търсене
Гост
2008-03-07 13:47:02  
Bravo d-r Vrabevski! Gordeja se,che ima i takiva bulgari kato teb i nosjat sarce! I sam shtastliva da te poznavam :)
Чернев
2008-03-07 14:01:21  
Аз не го познавам, но мисля, че заслужава адмирации. Ако всичко това е вярно, значи е много родолюбив човек и това е важно, защото такива хора са на свършавне. А българите в Украйна наистина милеят за Б-я много повече отколкото тя заслужава - държавата, де!
xx
2008-03-08 19:04:42  
:cheer: :cheer:
Бачо Кольо
2008-03-12 11:04:18  
Щом има такива българи като доктора, ще го има българския дух! А тези деца са прекрасни, трябва да си ги приберем :)
Буджак
2008-04-13 18:34:56  
Приберете млади българи от Молдова и Украйна! Там младите жени все още имат настройката да раждат по три и четири деца. Дайте им парче земя по селата или градовете да си посттроят жилища. Нима държавата ще обеднее ако им предостави строителни материали бесплатно! Както е направило руското правителство преди двеста години. Освободете ги от данъци поне три година за да се съвземат, дейте им работа и най- вече върнете им гражданството. Та това са българи, какво е това отношение с временните карти?Знаете ли, че навремето руското правителство е дарявало на най- будните не само строителни материали, но и овощни дръвчета, женски животни. По нашите села и до сега е грешно да се колят женските животни. Обикновенно те се даряват на близки хора, кумците.Върнете българската памет такава каквато си я знаем от предците ни.От гръмки думи никой там няма нужда. Нека тази фондация покаже с дела как се връщат хората на своята прародина. Бог да е на помощ на този млад човек. С удоволствие бих работи...

Видяно тук: http://devnenetz.blog.bg/viewpost.php?id=182771

И ми се иска да се надявам, че ще го възприемаме с отворено съзнание за най-важното, за което става дума, а няма да се зациклим на Бойко Борисов :)


Тагове:   българия,


Гласувай:
0



Следващ постинг
Предишен постинг

1. valiordanov - Аз имам колега от Бесарабия и зная ...
14.04.2008 07:27
Аз имам колега от Бесарабия и зная доста за там... Те са повече българи от живеещите в България...Браво за това , че се направила този пост. Има смисъл!
цитирай
2. roksolana - ...
14.04.2008 11:15
Аз съм сравнително често сред тези хора. И знам, че "България в сърцето ми живее" е не само красиво изписан лозунг на читалищната сцена за поредния празник. Още как живее - наистина.
Но са истински и болезнено-реални и проблемите, посочени в тази статия - що се отнася до държавните институции в България.
цитирай
3. kliment - Благодаря Ви за този постинг.
14.04.2008 18:08
Благодаря Ви за този постинг.
цитирай
4. kireza - Слава богу.....
15.05.2010 15:43
Радвам се че в България все още има родолюбиви ЧОВЕЦИ!!!
цитирай
Вашето мнение
За да оставите коментар, моля влезте с вашето потребителско име и парола.
Търсене

За този блог
Автор: roksolana
Категория: Други
Прочетен: 760375
Постинги: 391
Коментари: 1316
Гласове: 9719
Архив
Календар
«  Април, 2024  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930